BEZPEČNOST JE PRO NÁS PRIORITOU!

O společnosti

Společnost DAKO-CZ je předním výrobcem pneumatických, elektromechanických a hydraulických brzdových systémů pro kolejová vozidla s 208letou tradicí. Firma s ročním obratem 92 milionů eur, na kterém se ze 74 % podílí zahraniční zakázky, sídlí v Třemošnici ve východních Čechách. Společnost DAKO-CZ, a.s. je členem průmyslově-technologické skupiny Czechoslovak Group (CSG) a její divize CSG Mobility.

Výrobce a dodavatel brzdových systémů a komponentů

DAKO-CZ dodává brzdové systémy a komponenty pro nákladní a osobní vozy, příměstské jednotky, lokomotivy, údržbové vozy, soupravy metra i tramvaje. Kolejová vozidla s brzdami DAKO je možné vidět nejen v Evropě, ale také v Číně, Indii, Malajsii, Indonésii či Alžírsku, kde společnost spolupracuje se světovými výrobci kolejových vozidel a provozovateli kolejové dopravy. Společnost má vlastní vývoj, disponuje moderní zkušební laboratoří a konstrukčním pracovištěm.

Mezi odběratele produktů DAKO patří například:  Siemens Mobility GmbH, Stadler Rail Gruppe, Tatravagónka Poprad a.s., Škoda Group, MODERTRANS POZNAŃ Sp. z o.o., Železniční společnost Cargo Slovakia, a.s., CZ Loko, a.s. a další. 

DAKO-CZ založilo v posledních letech několik dceřiných společností: ostravskou výrobní společnost DAKO-CZ Machinery, mosteckou opravárenskou společnost DAKO-CZ Service a společnost DAKO-CZ TRANSELCO, výrobce stavěčů. V Indii založila dceřinou společnost s názvem DAKO-CZ India Pvt. Ltd. a s indickými partnery joint ventures s názvy: MEDHA DAKO-CZ Pvt. Ltd. a JWL DAKO-CZ (INDIA) Ltd. Společnost DAKO-CZ již několik let úspěšně dodává své produkty právě do Indie, kde generuje zhruba třetinu svého obratu.

V roce 2023 se společnost DAKO-CZ, i se všemi svými dceřinými společnostmi, stala součástí divize CSG Mobility, skupiny CZECHOSLOVAK GROUP, a.s.

 • člen asociace UNIFE a ACRI
 • počet zaměstnanců: 650
 • rok založení společnosti: 1816

Naše vize a poslání

Být celosvětově úspěšným a dlouhodobě rostoucím výrobcem brzdových systémů a komponentů pro kolejová vozidla, který nabízí ve svém oboru nejnovější technologii, špičkovou kvalitu a pružnost v reakci na potřeby zákazníka.

POSLÁNÍM SPOLEČNOSTI DAKO-CZ

je dlouhodobě a úspěšně působit na světovém trhu brzdových systémů pro kolejová vozidla a zároveň si uchovat schopnost vstoupit na jiné trhy strojírenských výrobků s vysokou přidanou hodnotou. Za základní podmínky úspěšného plnění naší mise považujeme vlastní výzkum a vývoj, investice do špičkových technologií k uchování konkurenceschopnosti, zaměstnávání špičkových inženýrů i kvalifikovaných dělníků, kterým poskytujeme jistotu práce u stabilního a férového zaměstnavatele, a udržování a rozvoj vztahů s našimi zákazníky, kterými jsou zejména světoví výrobci kolejových vozidel pro železnice a kolejové systémy městské hromadné dopravy (tramvaje a metro). I jako celosvětově působící firma ctíme a budujeme vztahy s regionem, kde sídlíme, a jeho samosprávou. Jednáme vždy tak, aby naše podnikání bylo trvale udržitelné.

DAKO-CZ, Správná volba

 • jeden z nejvýznamnějších výrobců brzdových systémů a komponentů pro kolejová vozidla ve světě;
 • více jak 208leté zkušenosti;
 • člen skupiny CZECHOSLOVAK GROUP;
 • spolehlivý dodavatel pro světové výrobce kolejových vozidel a provozovatele kolejové dopravy;
 • vysoká výrobní kapacita;
 • odborný a profesionální personál;
 • individuální technické řešení (na míru klienta);
 • finanční stabilita

Náš akcionář

CZECHOSLOVAK GROUP a.s.

 • Společnost DAKO-CZ, a.s. je členem průmyslově-technologické skupiny Czechoslovak Group (CSG) a její divize CSG Mobility. CSG je dynamickou skupinou více než 100 výrobních, vývojových a obchodních společností sídlících v několika státech Evropy a USA s více než 10 tisíci zaměstnanci a tržbami převyšujícími jednu miliardu EUR. Její společnosti jsou organizovány v divizích, které zároveň představují klíčové obory, v nichž skupina působí: CSG Defence, CSG Ammo+, CSG MobilityCSG Aerospace a CSG Business Projects. Skupina, do kterého patří společnosti se staletou tradicí i start-upy, investuje do inovativních produktů a služeb, které přinášejí lepší a bezpečnější svět. CSG a jeho společnosti dodržují nejvyšší standardy corporate governance a rozvíjejí se v souladu se zásadami udržitelnosti a byznysové etiky.
 • Tržby skupiny za rok 2023 dosáhly 1,73 miliardy EUR (necelých 42 miliard Kč), což představuje meziroční nárůst o 71 %. Ukazatel EBITDA dosáhl 439 mil. EUR (více než 10,5 miliard Kč) a meziročně vzrostl více než dvojnásobně. Čistý zisk Skupiny za rok 2023 činil 210 mil. EUR (přibližně 5 miliard Kč), tedy o 49 % víc v porovnání s rokem předešlým. Skupina CSG tedy má za sebou další rekordní rok, kdy významně rostla ve všech významných ukazatelích.

Sledujte nás na sociálních sítích