POTKÁME SE NA TRAKO! ANEB DAKO-CZ SLAVÍ 205 LET

V polském Gdaňsku se od 21. do 24. září 2021 uskuteční 14. ročník veletrhu TRAKO. Mezinárodní železniční veletrh patří mezi největší a nejprestižnější setkání železničního průmyslu v Polsku. Návštěvníci z řad odborné i laické veřejnosti se seznámí s problematikou současného stavu dopravních systémů a železniční infrastruktury v Polsku, Evropě i po celém světě. Veletrhu, který se koná jednou za dva roky, se zúčastní i třemošnická společnost DAKO-CZ, tradiční český výrobce brzdových systémů a komponentů pro kolejová vozidla.

„Expozici naší společnosti jsme v letošním roce pojali jinak než obvykle. Jsme společností, která drží krok s moderními trendy, a zároveň se je snaží určovat. Toto se projeví i na našem veletržním stánku. Kombinace moderních prvků, materiálů a zeleného mechu má za cíl upozornit na naše nabízené zelené řešení, jež představuje elektromechanickou brzdovou jednotku včetně řídícího systému, která je šetrná k životnímu prostředí. Díky skutečnosti, že u této brzdové jednotky kompletně odpadá olejové hospodářství, snižuje se též její uhlíková stopa a tím i emise CO2. V Polsku je v provozu již několik tramvají osazených touto brzdovou jednotkou,“ uvádí Lukáš Andrýsek, předseda představenstva společnosti DAKO-CZ.

Právě nový řídící systém s označením iRB 02.2 kompletně vyvinutý v DAKO-CZ, který je součástí i zmíněné elektromechanické brzdové jednotky, bude implementován v novém projektu společnosti Modertrans Poznaň. V polské Vratislavi bude nasazeno 27 nízkopodlažních 4-podvozkových tramvají s označením Moderus Gamma typu LF 07 AC.

Koncepce brzdového systému minimalizuje hmotnost a snižuje nároky na údržbu. Součástí dodávky bude i zmiňovaný nový řídící systém s označením iRB 02.2. Řídící jednotka je vybavena softwarem, který zajišťuje optimalizované ovládání brzdy pro její dlouhou životnost, jednoduchou obsluhu a údržbu. Na servisní úkony je dodáván originální diagnostický systém DAKO DiagD.

Exponáty napříč produktovým portfoliem DAKO-CZ Pneumatická řešení brzdových systémů budou zastoupena v oblasti osobní i nákladní dopravy. Společnost na své expozici předvede ukázku provedení kompaktní brzdové jednotky DAKO KKBB pro kotouč v kole, která se vyrábí v provedení s parkovací brzdou nebo v provedení jednoduchém bez parkovací brzdy. Výhodou tohoto řešení je provozní a údržbová nenáročnost. Z oblasti nákladní dopravy bude v Gdaňsku k vidění nová lehká kotoučová brzdová jednotka DAKO KBZ 10 pro nákladní vozy v provedení s ruční brzdou a se signalizátorem brzdění, která je zákazníkům dodávána ve variantě na kotouč šířky 110 a 170 mm. Dalším prezentovaným produktem z oblasti nákladní dopravy bude trámcová brzda s označením ITBL. Tato integro- vaná brzda je určena zejména pro nákladní vozy, u kterých se vyžaduje nízká hmotnost v prázd- ném stavu. V důsledku této vlastnosti se stává jejich následný provoz šetrnější k životnímu pro- středí. Další její výhodou je, že má brzdový válec vybavený oboustranným stavěčem odlehlosti, který je snadno ovladatelný zevně vozu. Tuto vlastnost jistě ocení pracovníci údržby při výměně brzdových špalíků. Nenáročnou instalaci brzdy do podvozku zajišťují čtyři závěsky. Brzda se vyrábí v jednoduchém provedení nebo s ruční brzdou.

„Tento ročník veletrhu je pro naši společnost výjimečný. Nejen, že se kvůli covidu setkáváme na první železniční akci od roku 2019, ale také tím, že DAKO-CZ v letošním roce slaví 205 let od svého založení. Díky tomuto významnému milníku proběhne na naší expozici druhý den veletrhu slavnostní event,“ uvádí Jana Kavalír, manažerka marketingu, a doplňuje: „Pro naše zákazníky máme připraveny speciální dárky vyráběné manufakturami v České republice a pro kolegy z obchodního úseku 3D modely brzdových systémů, které jsou vyrobeny v měřítku 1:3 až 1:4, které mají sloužit jako fyzický vzorek při obchodních jednáních.“

Expozici společnosti DAKO-CZ najdou návštěvníci veletrhu v hale C, stánek 20. Veletrh TRAKO je nejvýznamnější železniční akcí v Polsku a jednou z nejvýznamnějších ve střední a východní Evropě. Na minulém veletrhu v roce 2019 prezentovalo v Gdaňsku své produkty a řešení 647 vystavovatelů z 32 zemí čtyř kontinentů a akci navštívilo téměř 18 tisíc návštěvníků.

O DAKO-CZ, a.s.

Společnost DAKO-CZ je předním výrobcem pneumatických, elektromechanických a hydraulických brzdových systémů pro kolejová vozidla s více než 205letou tradicí. Firma s ročním obratem převyšujícím jednu miliardu korun, na kterém se ze 75 % podílí zahraniční zakázky, sídlí v Třemošnici ve východních Čechách. Vlastníkem společnosti je skupina CZECHOSLOVAK GROUP.

DAKO-CZ dodává brzdové systémy a komponenty pro nákladní a osobní vozy, příměstské jednotky, lokomotivy, vozy metra i tramvaje. Kromě společností Siemens Mobility a Stadler Rail Group patří mezi významné odběratele produktů společnosti DAKO-CZ například též Tatravagónka Poprad a.s. či Škoda Transportation a.s. Kolejová vozidla s brzdovými systémy či komponenty DAKO jsou provozována nejen v Evropě, ale také například v Číně, Indii, Malajsii, Indonésii, Alžírsku a Saudské Arábii, kde spolupracuje se světovými výrobci kolejových vozidel a provozovateli kolejové dopravy. Společnost má vlastní vývoj, disponuje moderní zkušební laboratoří a konstrukčním pracovištěm. DAKO-CZ se kromě výroby věnuje též vývoji brzdových systémů a jejich následnému servisu.

V roce 2020 otevřelo DAKO-CZ ve svých prostorách nové servisní středisko. Vzhledem k zakázkové naplněnosti rozšířila společnost v roce 2020 výrobní halu a kompletně inovovala logistiku, čímž došlo k významnému navýšení výrobní kapacity. V roce 2020 zahájilo DAKO-CZ dodávky pro nového zákazníka, španělskou společnost TALGO, konkrétně pro její soupravy určené pro Egypt. Další zakázky mířily například do Polska, Slovinska, Rakouska či Indie.

V roce 2020 se DAKO-CZ umístilo na druhém místě soutěže Firma roku Pardubického kraje, v roce 2021 se již DAKO-CZ Firmou roku Pardubického kraje stalo.

O holdingu Czechoslovak Group

Czechoslovak Group (CSG) je holding navazující na tradici československého průmyslu. Podporuje rozvoj tradičních českých a slovenských společností, jež se věnují obranné i civilní průmyslové výrobě a obchodu. V podnicích začleněných do holdingu CSG, které vygenerovaly v roce 2020 tržby v hodnotě více jak 25,7 mld. Kč, pracuje více než 8100 zaměstnanců. Hlavními obory CSG jsou strojírenství, automobilový, železniční, letecký průmysl a obranný průmysl. S produkty společností CSG se lze díky silné proexportní orientaci holdingu setkat na všech kontinentech a počet jeho zákazníků se stále rozrůstá.